Akdeniz Bölgesi Antalya

Alanya Plajları

Akdeniz Bölgesi’nin en önemli ve renkli ilçelerinden biri olan Alanya, mavi bayraklı plajları, portakal bahçelerinin mis kokularıyla, yemyeşil dağlarıyla, tarihi eserleri, doğal güzellikleri ve yılın büyük çoğunluğunda hem yerli hem de yabancı tatilcilere gülümseyen güneşi ile harika bir tatil beldesi. Buraya kadar gelmişseniz mutlaka gezmeniz ve görmeniz gerekenleri “Alanya’da Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızda listelemiştir.

Alanya’nın en güzel plajları neresi ve nerede diye düşünüyorsan gelin sizi şöyle aşağılara doğru alalım. Antalya‘nın Alanya ilçesinde tatil yapmaya karar verdikten sonra hangi plaj ve koylara gitmeniz gerektiği hakkında kararsız kaldıysanız kesinlikle bu yazıyı okuyup, notlar almalısınız. İşte birbirinden güzel ve mutlaka serin sularına kendinizi bırakacağınız “Alanya Plajları” başlıklı listemiz:

En Güzel Alanya Plajları ve Koyları

1) Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı, Alanya Kleopatra Plajı, Kleopatra Plajı Alanya

Alanya Plajları listesinin en başında olmayı hak eden en çarpıcı, en güzel ve özel plajlardan biri olan Kleopatra, 2 kilometre uzunluğunda sahiliyle özellikle gün batımı saatlerinde eşsiz manzarasıyla tatilcileri kendisine hayran bırakır, altın sarısı renginde kumu ve mavi bayraklı olmasıyla bütün dikkatleri üzerine çekmiştir.

Alanya’nın Kleopatra Plajı’nın en önemli özelliği deniz suyunun oldukça berrak olmasıdır. Hem sığ hem de deniz suyunun oldukça berrak olmasından dolayı deniz gözlüğüyle yüzüldüğü takdirde deniz dibinde yer alan balıkları rahatça görebilirsiniz.

Kleopatra Plajı adını M.Ö 69 ve M.Ö 30 yılları arasında yaşayan Antik Mısır’ın son kraliçesi ünvanına sahip olan Kleopatra’dan almıştır.

Kleopatra Plajı’na giriş ücretsiz, şezlong ve şemsiye gibi özel hizmetler için kiralama ücreti talep edilmektedir.

Antalya Havalimanı’ndan 120 kilometre uzaklıkta bulunan bu plaja şehir merkezinden taksi, özel ve ilçe dolmuşları ile ulaşabilirsiniz. Alanya Otogarı’ndan yaklaşık 1 kilometre uzaklıkta bulunan plaja yürüyerek kolayca 10 dakika içerisinde ulaşabilirsiniz.

2) Portakal Plajı

Portakal Plajı, Antalya Portakal Plajı, Alanya Portakal Plajı, Portakal Plajı Alanya

Alanya’nın bütün plajları ve koyları birbirinden güzel olduğu için öncelikle hangisine yer vermemiz gerektiği konusunda oldukça kararsız kaldık.

İlçe merkezine yakın mesafede bulunan Portakal Plajı, Oba Çayı’nın denize döküldüğü yerden başlar, Dim Çayı’nın denize döküldüğü yerde bitmektedir. Mavi bayraklı olan bu plaj 1 kilometre uzunluğunda, masmavi görünümündeki denizi ile oldukça ilgi çekici, denizin taban kısmı genellikle kumluk ve bazı kısımları sert kum kayalarından oluşmuştur.

Alanya’nın en serin plajlarından biri olup, kayalık kesimlerinden balık tutulmaktadır. Su sporları ile ilgili olan tatilciler için rüzgar sörfü eğitimi veren özel işletmeler bulunmaktadır.

Alanya ilçe merkezinden hareket eden şehiriçi otobüsleri ile kolayca bu plaja ulaşabilirsiniz.

3) İncekum Plajı

İncekum Plajı, Antalya İncekum Plajı, Alanya İncekum Plajı, İncekum Plajı Alanya

Alanya ilçe merkezinden 25 kilometre uzaklıkta bulunan İncekum Plajı, pırıl pırıl parlayan özel kumuyla, kıyıdan ilerlendiği zaman maviden turkuaza dönüşen deniz suyunun rengiyle, geniş kumsalıyla ve tertemiz görünümüyle mavi bayraklı olan bu plaj hem yerli hem de yabancı tatilciler tarafından sık tercih edilen plajlardan biridir.

Altın sarısı rengindeki kumunun oldukça ince olması ve vücuda yapışmaması nedeniyle oldukça özel bir kum, plajda adını buradan almıştır. Denize girdikten yaklaşık 5 metre sonra yavaş yavaş derinleşmektedir. Kamp kurabileceğiniz alanlar bulunurken kamp alanları ücretlidir.

İncekum Orman Kampı’nda ise günübirlik tatilcilerin piknik yapması için uygun alanlar bulunurken, bir kısmında çadır kurma alanları bulunmaktadır.

Bu plaja toplu taşıma araçları ile ulaşmak için öncelikle Alanya ilçe merkezine gelmelisiniz. İlçe merkezinden sonra Alanya – Manavgat arası sefer yapan minibüsler plaj yakınlarından geçmektedir.

4) Damlataş Plajı

Damlataş Plajı, Antalya Damlataş Plajı, Alanya Damlataş Plajı, Damlataş Plajı Alanya

Damlataş Mağarası’nın hemen önünde, tarihi yarımadanın batısında ve sırt kısmını yarımadanın eteklerine dayamış olan Damlataş Plajı, ünü ilçe sınırlarını aşmış Dünya’nın dört bir yanından tatilcilerin akın ettiği mavi bayraklı plajlardan biri.

Doğal bir havuz görünümünde bir yerde yüzmek mi istiyorsunuz? Etrafı kayalarla çevrili masmavi görünümündeki denizi ile doğal bir havuz görünümünde olan plajlardan bir tanesidir.

Kesinlikle ziyaret edilmesi gereken plajlarında başında yer alan Damlataş’a giriş ücretsiz, şezlong ve şemsiyeler ücretlidir.

İlçe merkezinden hareket eden dolmuşlar ile kolayca ulaşabileceğiniz bu plaj 100. Yıl Atatürk Parkı’nın hemen arkasında yer almaktadır. İlçe merkezinden 1 kilometre uzaklıkta bulunduğu için yürüyerek de ulaşma imkanınız bulunmaktadır.

5) Keykubat Plajı (Begonvil Plajı)

Tarihi yarımadanın doğusunda yer alan Keykubat Plajı  kıyı boyunca ilerlediğiniz zaman yemyeşil parklarından dolayı Begonvil Plajı olarak da bilinmektedir. Alanya Yarımadası’ndan başlayan ve Gazipaşa’ya kadar uzanan bu plaj, 1226 yılında Alaeddin Keykubad tarafından Alanya fethedildiği için Keykubat Plajı olarak anılır.

Plajın büyük çoğunluğu denizi kumu olmasına rağmen bazı kısımlarında kum kayası bulunmaktadır. Kıyı kesiminden gelerek yemyeşil parkların muazzam görüntüsünü keşfedin ardından mavi bayraklı plajda denizin keyfini çıkartın.

Halk plajı olarak ücretsiz hizmet verirken soyunma kabini ve duşlar bulunmaktadır. Şezlong ve şemsiyeler için 20 TL kiralama ücreti talep edilmektedir.

6) Ulaş Plajı

Tekne gezisine çıkan tatilcilerin en beğendiği noktalardan biri olan Ulaş, özellikle hafta sonları en kalabalık plajlardan biridir.

Ulaş Plajı’nın etrafında yer alan yemyeşil ağaçlar, çiçekler ve bitkilerin rengarenk görünümü oldukça ilgi çekicidir. Deniz ve plaj kumlu olup, merdivenlerden aşağı indiğiniz zaman sizleri masmavi görünümündeki denizi karşılar.

Hem piknik yapabileceğiniz hem de deniz, kum ve güneş üçlüsünün tadını çıkartabileceğiniz bu plaj karayolunun hemen kenarında yer almaktadır.

Antalya – Alanya güzergahı arasında çalışan minibüsleri kullanırsanız plajın yakınlarından geçmektedir. Antalya – Alanya karayolunun 5. kilometresinde karayolu kenarında yer alan bir plajtır.

7) Fuğla Plajı

Alanya’nın 20 kilometre batısında yer alan Fuğla Plajı, günü birlik tekne gezisi yapan tur şirketlerinin öğle yemeği ve mola verdiği noktalardan biridir.

Fuğla, hem yerli hem de yabancı tatilcilerin en beğendiği plajlardan biridir. Geniş bir koy içerisinde yer alan bu plaj; tertemiz ve cam gibi görünümüyle denizin içinde yüzerken balıklarla birlikte yüzüyormuş hissini yaşayacaksınız.

Deniz ve plaj kumsal, burun kısımları ise kum kayası ve kayalıktan oluşmaktadır. Masmavi görünümündeki bu plajda yüzmeden geri dönmeyin.

Alanya ve Avsallar Beldesi arasında hareket eden minibüsleri kullanarak kolayca bu plaja ulaşabilirsiniz.

8) Mahmutlar Plajı

Sessiz, sakin ve huzurlu bir plaj mı arıyorsunuz? Alanya’nın Mahmutlar Beldesi’nde aradığınız tatil sizleri bekliyor.

Mahmutlar Beldesi’nin halk plajı diğer beldelerin plajlarına göre daha sessiz ve sakindir. Hafta sonları biraz kalabalık olmasına rağmen diğer günlerde oldukça sakindir. Mahmutlar Beldesi’ne kadar gitmişken hem çarşısını gezebileceğiniz hem de halk plajında yüzebileceğiniz bir yerdir.

Mahmutlar Plajı’nın 5 kilometre uzunluğundaki kıyısının bir kısmı doğal bir plaj olup, deniz ve plajı kısım kısım kum kayası ve kayalıktır.

Alanya ile Mahmutlar arası güzergahta çalışan minibüs hatlarını kullanarak yaklaşık 20 dakika içerisinde buraya ulaşabilirsiniz.

9) Kestel Plajı

Akvaryum gibi denizinde dalış yaparak deniz canlılarıyla birlikte yüzmenin keyfini çıkartacağınız, 2 kilometre uzunluğundaki sahilinde gün batımına karşı yürüyüş yaparak deniz kabuklarını toplayabileceğiniz Kestel, Alanya’nın 5 kilometre doğusunda dalgalı bir plajtır.

Alanya plajları arasında yer alan Kestel, muhteşem gün batımı ve deniz dalgalarıyla ün salmıştır.

Alanya ile Kestel güzergahı arasında çalışan minibüsleri kullanarak kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

10) Kargıcak Plajı

Mahmutlar Beldesi’nden hemen sonra yer alan Kargıcak Plajı, boyunuzu aşan dalgalarıyla ün salmıştır.

Mahmutlar Plajı’nda gördüğünüz dalgaların dalga olduğunu unutun ve burada yüzmenin tehlikeli olduğunu hatırlatalım. Kargıcak Plajı’nda genellikle yüzme bilmeyen tatilciler denize girmediği için burası yaz aylarında bile çok kalabalık olmaz.

Alanya ilçe merkezinden yaklaşık olarak 25 kilometre uzaklıkta bulunan bu plaja Kargıcak minibüslerini kullanarak kulaşabilirsiniz.

Yorum yap