Ege Bölgesi

Afyon Gezilecek Yerler (Afyonkarahisar Gezilecek Yerler – Gezi Rehberi)

Afyon Gezilecek Yerler, Afyonkarahisar Gezilecek Yerler, Afyon Gezi rehberi, Afyonkarahisar Gezi Rehberi

Afyonkarahisar, kaplıcakları nedeniyle doğal bir tedavi merkezidir. Kaplıcalar ve spalarda dinlenebilir, temiz havayı ciğerlerinize çekebilirsiniz. Bunun yanında kent içinde eğlence hayatı olmadığından, insanlar akşamları genelde büyük otellerin barlarına ve lokantalarına kaçmaktadırlar. Gündüz vakti Uzun Çarşı’da dolaşıp, alışveriş yapabilirsiniz. Dağların arasına sıkışmış olan ve kentin heryerinden görülebilen Afyon Kalesi’ne çıkabilirsiniz. Yalnız sizi bir konuda uyarmak isterim. Halk arasındaki rivayete göre, bu kaleye çıkan kentten 7 sene boyunca ayrılamazmış. Bu şehre bir gezi düşünceniz varsa “Afyon’da Gezilecek Yerler” listemize göz atmadan plan yapmayınız.

Afyon’da Gezilecek Yerler

1) Afyon Kalesi

Yaklaşık 230 metre yükseklikteki bir volkanik kayanın üstünde bulunan Afyonkarahisar Kalesi, MÖ 1350 yılında Hitit İmparatoru II. Murşil zamanında yaptırılmış ve döneminde Hopanuva adıyla anılmıştır. Daha sonraki yıllarda Bizanslılar ve Selçuklular döneminde önemli savaşlara tanıklık yapmıştır. Adeta şehirle özdeşleşmiş olan kale 1392 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir.

Kale, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İç bölümüne Selçuklular döneminde önemli yapılar inşa edilmiştir. II.Selim 1573 yılında kalenin onarımı yaptırmıştır.Afyonkarahisar’ın merkezinde yüksekçe bir noktada yer alan kaleyi gezi listenizin başına eklemenizi tavsiye ederiz.


2) Afyon Ulu Camii

Afyonkarahisar’ın fethinden sonra 1272-1277 yılları arasında Sahipata Nusretiddün Hasan tarafından yaptırılan Ulu Camii, kırk adet ahşap sütun üzerine toprak tavanlı olarak inşa edilmiştir. Ahşap sütunları nedeniyle “Kırk Direkli Camii” olarak da halk arasında tanınmaktadır. Caminin içinde ahşaplarda yer alan ince işçilik gerçekten görülmeye değer niteliktedir. Caminin özgün üslubu nedeniyle dönemin en önemli eserleri arasında olduğu kabul görmektedir.


3) Afyon Kaplıcaları

Afyon denildiği zaman akla ilk gelen şeylerden birisi termal kaplıcalar olmaktadır. Sağlık açısından oldukça faydalı olduğu bilim dünyasında kabul gören kaplıcalara, buraya kadar gelmişken uğramanın büyük hata olduğunu düşünüyoruz. Termal kaplıcaların merkezi konumundaki Afyon’da gidebileceğiniz kaplıcaları internet üzerinden araştırabilirsiniz.


4) Kocatepe

Afyon’da gidebileceğiniz en anlamlı yerlerin başında ülkemizin kurtuluşunda Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün Büyük Taarruz’u yönettiği bir yer olan Kocatepe gelmektedir. Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk, 25 Ağustos 1922 tarihinde buraya gelerek iki gün sonra Büyük Taarruz’u başlatmıştır. Afyon şehrine hakim bir konumda bulunan Kocatepe’nin yüksekliği 1.874 metredir.  Milli Mücadelemiz için anlam ifade eden Kocatepe’ye 1953 ve 1993 yıllarında çeşitli anıtlar yaptırılarak ziyarete açılmıştır. Milli Mücadele ruhunu yakından hissetmeniz için mutlaka uğramalısınız…


5) Ayazini Köyü

Şehrin İhsaniye ilçesi sınırları içinde yer alan Ayazini Köyü’nde Frigler döneminden beri yerleşimin devam etmektedir. Görülmeye değer en önemli özelliği kaya yerleşim yapılarının olmasıdır. Roma ve Bizans dönemine ait kayalara oyulmuş evler, mezarlar ve kiliseler gerçekten görülmeye değer sanatsal yapılar olarak karşımıza çıkmaktadır.  Köyde kayaların oyulması şeklinde yapılan kiliseler ve yine büyük bir kayanın oyulması yoluyla yapılan Avdalas Kalesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ederiz.


Afyon’da Ne Yenir?

Türkiye et borsasının olduğu Afyonkarahisar’da, en leziz et yemeklerini yiyebilirsiniz. Uzun Çarşı’da bulunan, ismini Atatürk’ün verdiği, kentiN en eski lokantası İkbal’de mutlaka bir öğlen karnınızı doyurmalısınız. Saraçlarda, kime sorsanız gösterilecek olan, Bacaksız’a uğrayıp, leziz et yemeklerinin ve ekmek kadayıfının tadına bakmalısınız.

Taze manda kaymağı almak istiyorsanız, sabahın erken saatlerinde tarihi bedesten önüne gelen köylü kadınlarından ya da yine erken saatlerde telekomun yanındaki Hidayet Dondurmacı’dan kaymak bulmanız olasıdır. Sucuk için Uzun Çarşı’daki Cumhuriyet’in yanı sıra son zamanlarda eski usulle üretim yapan Ticaret Odası’nın karşısındaki Ömür Sucukçusu’nu da tercih edebilirsiniz.

Afyon’un Türkiye’ye kazandırdığı lokumu ve kaymaklı şekerinden tatmak için ise mutlaka Altınay’a uğramalısınız. Emek kadayıfının diyarı olan kentte artık vişneli ve çikolatalı çeşitler de yapılmaktadır. Vişneli ekmek kadayıfının hem görünüşü hem de tadı çok cezbedecidir. Hamur işlerinde de yöre kadınları oldukça başarılıdır. Son 10 yıl içerisinde açılmış katmercilerden istediğiniz ürünleri tedarik edebilirsiniz. Mercimekli bükme ve haşhaşlı ekmeği yemeden dönmeyin.

Yöresel yemeklerden olan ve başka yerde yiyemeyeceğiniz patlıcanlı böreği de es geçmeyiniz. Her yerde pide yiyebilirsiniz, ama burada yiyeceğiniz pide Konya’nın etli ekmeğinden inanın daha güzeldir. Bu kadar yemeğin üzerine midemizi rahatlatmak için Afyon’da bolca çıkan maden suyundan içmeliyiz.

Genel olarak Afyonkarahisar leziz yemekleri ve kaplıcalarıyla, ağız tadına düşkün , dinlenmeyi seven insanlar için ideal bir kenttir. Fazla hareketten hoşlanmayanların tercihi olabilir. Afyon’dan geçerken bir, iki saat alışveriş yapıp karnınızı doyurmak için, mola yeri olarak bu kenti seçebilirsiniz.

Yörede çok kaliteli mermer çıktığından bu yöndeki el sanatları da hayli gelişmiştir. Mermerden yapılmış çeşitli süs eşyalarını heryerde bulabilirsiniz. Burada kilimcilik de son zamanlarda yapılan yatırımlarla hayli gelişmiştir. Yurtiçi ve dışı talepleri oldukça artmıştır. Afyonu gezerken tarihi Bedesten Çarşısı’na da mutlaka uğramalısınız.

Güzergah

Afyon’a hava ve deniz yolu dışında Türkiye’nin heryerinden rahatça ulaşabilirsiniz. Zira kent  adeta Türkiye’nin kavşak noktası durumundadır.

Nerede Kalınır

Kaplıcalarıyla ünlü olan Afyon’da kalınacaksa, termal bir tesisin seçilmesinde yarar vardır. Bu şehrin kış aylarındaki pis havası ve gürültüsünden kurtulmak için de iyi bir seçenek olabilir. Benim size önerebileceğim yer Afyonkarahisar’ın ilk 5 yıldızlı termal oteli olan Oruçoğlu ‘dur.

Bunun yanında çevrede 5 yıldızlı oteller dışında villa kiralama imkanı da vardır.

Yorum yap