Doğu Anadolu Bölgesi

Ahlat Abdurrahman Gazi Türbesi (Tarihi, Özellikleri, Nerede? Nasıl Gidilir?)

Kümbetleriyle meşhur olan ve hatta Kumbetül İslam olarak adlandırılan Ahlat’ta ziyaretçi akınına uğrayan ve yöre halkı tarafından kutsal kabul edilen yerlerin başında Abdurrahman Gazi Türbesi gelmektedir. Özellikle yaz aylarında gerek bölge halkından gerekse yurdun birçok bölgesinden çok sayıda ziyaretçi türbeye uğramaktadır.

Türbe kare bir kaide üzerine tamamen meşhur Ahlat kesme taşlarından yapılmıştır. Tek katlı olarak inşa edilen türbenin kuzey, güney ve batı yönlerinde olmak üzere toplamda üç penceresi ve bir de kapısı bulunmaktadır. Kare yapıdaki türbenin üst kısımları sekizgen köşeli olarak yapılmıştır ve bu bölümün üstüne sekizgen bir şekilde taş külah yerleştirilmiştir.

Abdurrahman Gazi

İslamiyetin doğduğu yıllarda dini yaymak için hızlı bir şekilde hareket eden Müslamanların yolu Ahlat’a da düşer. Zorlu savaşlardan sonra 641 yılında kent Müslümanların eline geçer. Kentin ele geçirilmesi sırasında Abdurrahman Gazi şehit olur. Buranın fethi için şehit olmuş Abdurrahman Gazi için aradan yüzyıllar geçse de Ahlat’taki diğer kümbetlere benzer şekilde bir türbe yapılır. Bu türbe gazinin şehit düştüğü yere 1971 yılında Ahlatlı bir usta tarafından yapılmıştır. Bugün birçok ziyaretçi türbeye gelerek dualar etmektedir. 

Ahlat Abdurrahman Gazi Türbesi Nerede? Nasıl Gidilir?

Türbe, tarihi bir kent olan Ahlat’ta yer almaktadır ve bölgenin önemli inanç merkezlerinden biridir. Ağrı istikametinden gelirken hemen şehrin girişinde yer alan türbeye Ağrı-Bitlis-Van yolu üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Burayı ziyaret etmek isteyenlerin “Google konumu“na göz atmalarını öneriyoruz.

Bu bölgeye uğramak isteyenlerin ayrıca “Ahlat’ta Gezilecek Yerler” başlıklı yazımızı okumalarını ve ona göre kendilerine gezi rotası çıkarmalarını tavsiye ederiz.

Yorum yap