İstanbul

Yıldız Parkı

Yıldız Parkı, Yıldız Parkı Beşiktaş, Beşiktaş Yıldız Parkı, Ortaköy Yıldız Parkı, Yıldız Parkı nerede, Yıldız Parkı ziyaret saati, Yıldız Parkı nasıl gidilir, Yıldız Parkı yorumlar, Yıldız Parkı video, Yıldız Parkı gezi, Yıldız Parkı kahvaltı, Yıldız Parkı hakkında bilgi

İstanbul’un en güzel parkı nedir diye sorsanız sanırım düşünmeden vereceğim cevap “Yıldız Parkı” olurdu. Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan, yemyeşil ve tertemiz ortamıyla İstanbul’un tam merkezindeyken sizi çok uzaklara götüren, boğaz manzarasıyla hayallere dalabileceğiniz “Yıldız Parkı” özellikle ilk kez gidenlerin büyülendiği bir yer. Ben de burayı geç keşfetmiş olmakla birlikte İstanbul’da onyıllarca yaşayıp buradan bihaber olmanın verdiği üzüntü ile sizlere biraz Beşiktaş Yıldız Parkı’ndan bahsetmek istiyorum.

Aslında sonda belirtmem gereken tavsiyemi ben hemen yazımın başında ifade ederek İstanbul’da olanların burayı mutlaka gezilecek yerler listesine eklemesi konusunda ısrar ediyorum. Şehrin göbeğinde bizi şaşkına çeviren bu doğa harikasında çektiğim naçizane videomu da paylaşmak istiyorum:

Yıldız Parkı

Burası sadece İstanbul’da bir park ya da koru değil, buranın yüzlerce yıllık bir tarihi de bulunmakta. 7’den 70’e herkesin bir şekilde duyduğu Lale Devri’nin meşhur eğlencelerinin merkezi de tam olarak burası. 1600’lü yıllardan itibaren önem kazanan bu parkta, Lale Devri çırağan eğlencelerinin merkezlerinden birisi olmuştur. Burası saray tarafından da çokça sevildiği için içinde birçok köşk de yapılmış.

Yıldız Parkı, Yıldız Parkı Beşiktaş, Beşiktaş Yıldız Parkı, Ortaköy Yıldız Parkı, Yıldız Parkı nerede, Yıldız Parkı ziyaret saati, Yıldız Parkı nasıl gidilir, Yıldız Parkı yorumlar, Yıldız Parkı video, Yıldız Parkı gezi, Yıldız Parkı kahvaltı, Yıldız Parkı hakkında bilgi

Hem Çırağan Sarayı’nın arka bahçesi olan park, aynı zamanda Yıldız Sarayı‘nı da içine alması nedeniyle ön plana çıkmış ve burası 1940’lı yıllardan itibaren Yıldız Parkı olarak adlandırılmış. İçinde yer alan tarihi yapılardan Şale Köşkü TBMM’ye, Çadır ve Malta Köşkü ise İBB’ye devredilmiştir.

Yıldız Parkı’nda Neler Yapılır?Yıldız Parkı, Yıldız Parkı Beşiktaş, Beşiktaş Yıldız Parkı, Ortaköy Yıldız Parkı, Yıldız Parkı nerede, Yıldız Parkı ziyaret saati, Yıldız Parkı nasıl gidilir, Yıldız Parkı yorumlar, Yıldız Parkı video, Yıldız Parkı gezi, Yıldız Parkı kahvaltı, Yıldız Parkı hakkında bilgi

İstanbul’un tam kalbinde yer alan Yıldız Parkı o kadar büyük ve çeşitlilik sunuyor ki burayla ilgili seçenekler de bir o kadar fazla. Öncelikle bu doğa harikası yerde yürüyüşünüzü yapabilirsiniz ki o kadar büyük ki yürüyüşünüz uzun sürebilir. Bir diğer seçenek ise burada ailece piknik yapmak. Her köşesi bir başka güzel olan parkta çevreyi kirletmeden ailece pikniğinizi yapabilirsiniz. Tabii baştan söyleyelim mangal yasak, olması gerektiği gibi.

Yıldız Parkı’nın içinde Çadır ve Malta Köşkleri belediye tarafından işletilmekte. Yani burada çok güzel bir kahvaltı yapma şansınız olmakla birlikte restoran hizmetinden yararlanarak yemek de yiyebilirsiniz. Ayrıca burada Yıldız Sarayı’nı ve Şale Köşkü’nü gezebilirsiniz ki buraların Milli Saraylara bağlı olduğunu ve girişlerin ücretli olduğunu hatırlatalım.

Yıldız Parkı’nın en sevilen taraflarından birisi de içinde fotoğraf çekimi yapmak. O kadar güzel fonlar var ki ister amatör ister profesyonel olun, burada birbirinden güzel kareler yakalayacağınızdan eminim. Bu nedenle ki burada gezdiğinizde gelin-damat alayına rastlayabilirsiniz 🙂

Yıldız Parkı Giriş ÜcretiYıldız Parkı, Yıldız Parkı Beşiktaş, Beşiktaş Yıldız Parkı, Ortaköy Yıldız Parkı, Yıldız Parkı nerede, Yıldız Parkı ziyaret saati, Yıldız Parkı nasıl gidilir, Yıldız Parkı yorumlar, Yıldız Parkı video, Yıldız Parkı gezi, Yıldız Parkı kahvaltı, Yıldız Parkı hakkında bilgi

İBB bünyesinde işletilen Yıldız Parkı’na girişler tabii ki ücretsiz. Yayalar ve bisiklet sürücüleri herhangi bir kısıtlama olmadan ücretsiz giriş yapabilir. Aracınızla buraya gelmeyi düşünüyorsanız parkın içindeki otoparklar İspark tarafından işletildiği için ücret ödemeniz gerekiyor.

Yıldız Parkı Ziyaret Saati: Ziyaret saatleriyle ilgili herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Burayı haftanın 7 günü 24 saat gezebilirsiniz.

Yıldız Parkı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Yıldız Parkı, Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer almaktadır. Beşiktaş’tan Ortaköy’e doğru yürürken hayran olduğumuz o meşhur yolun üst tarafını Yıldız Korusu oluşturmaktadır. Aşağıdaki haritadan parkın konumunu görebilir ve navigasyon amacıyla kullanabilirsiniz.

Toplu taşımayla buraya gelmeyi düşünenler öncelikle Beşiktaş ya da Ortaköy’e gelerek yürüme mesafesindeki bu parka ulaşım sağlayabilirler. Ayrıca 22, 22RE, 25E, 30D, 40, 40T, 42T, 57UL, DT2, U2 hatlarıyla da buraya ulaşım sağlayabilirsiniz.

Yıldız Parkı Kahvaltı

Burada yapılacak etkinlikler içinde en popülerlerinden birisi de Yıldız Parkı’nda kahvaltı gelmektedir. Özellikle Beltur tarafından işletilen Kırkahvesi ve Malta Köşkü’nde kahvaltı seçenekleri oldukça bilindik bir seçenek. Bunlara ek olarak yine Çadır Köşkü’nde kahvaltı yapabileceğinizi de eklemek istiyorum. Yıldız Parkı’nda kahvaltı seçenekleri serpme ya da açık büfe (hafta sonu) olarak değerlendirilebilir.

Yıldız Parkı YorumlarYıldız Parkı, Yıldız Parkı Beşiktaş, Beşiktaş Yıldız Parkı, Ortaköy Yıldız Parkı, Yıldız Parkı nerede, Yıldız Parkı ziyaret saati, Yıldız Parkı nasıl gidilir, Yıldız Parkı yorumlar, Yıldız Parkı video, Yıldız Parkı gezi, Yıldız Parkı kahvaltı, Yıldız Parkı hakkında bilgi

Yıldız Parkı’yla ilgili olumlu ve olumsuz düşüncelerimizi burayı ziyaret etmek isteyenlere rehber olması adına bu başlık altında topladım.

Olumlu düşüncelerimiz:

+ Gezmek ve yürüyüş yapmak için fazlasıyla büyük bir yer.

+ Parkın düzenlemesi hayran olunacak kadar güzel.

+ Rengarenk çiçekler, ağaçlar ve göletleriyle huzur verici.

+ Köşklerde kahvaltı seçenekleri değerlendirilebilir.

+ Ailece piknik yapmak için ideal bir yer.

+ Kuş sesleri ve şansınız varsa görebileceğiniz sincap detayları etkileyici.

+ Her köşesinin fotoğraflık olması.

+ Otopark kapasitesinin fena olmaması.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK YAZILAR
Dolmabahçe Sarayı
Deniz Müzesi
Anadolukavağı
Polonezköy
İstanbul’da Gezilecek Yerler

Yorum yap