Antalya Kaş

Xanthos Antik Kenti

xanthos antik kenti, xanthos kenti, xanthos, xanthos antik kenti nerede, xanthos antik kenti tarihi, xanthos antik kenti hikayesi, xanthos antik kenti giriş ücreti, xanthos antik kenti nasıl gidilir

Tarihte Likya devletinin başkenti ve en büyük yerleşim yeri olarak gözüken tarihi kent, birçok konuda ziyaretçilerine eşsiz bilgiler sunmaktadır. “UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi“ne alınan Xanthos antik kenti Likya uygarlığının özgünlüğünü belgeleyen en önemli tarihi miraslardan bir tanesidir. İsmini, Xanthos (Eşme çayı) ırmağının yakınında kurulmasından dolayı oradan aldığı anlaşılmaktadır.

XANTHOS ANTİK KENTİ TARİHİxanthos antik kenti, xanthos kenti, xanthos, xanthos antik kenti nerede, xanthos antik kenti tarihi, xanthos antik kenti hikayesi, xanthos antik kenti giriş ücreti, xanthos antik kenti nasıl gidilir

Tarihine baktığımız zaman antik kent, yapılan kazılar sonucunda milattan önce 8. Yüzyıla kadar bizleri geriye götürmektedir. Pek çok kez işgal edilen ve büyük devletlerin saldırısına uğrayan kent, birkaç defa da yangın felaketleri ile çalkalanmıştır. 1938 yılında Ch. Fellows tarafından keşfedilen kent, bu tarihten sonra sürekli kazılmış ve her daim yeni şeyler keşfedilmeye başlanmıştır. Tarihe olan ilginiz varsa Xanthos kentine gelmenizi ve incelemelerde bulunmanızı tavsiye ederiz.

Antalya’nın Kaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Xanthos antik kenti, tarih boyunca birçok badire atlatmıştır. Fazla sayıda badire atlatmış, yaşlı ve kadim yerleşim birimi olan kent, günümüze kadar pek çok eserini korumayı başarmıştır. Tatiliniz sırasında yorgunluğunuzu atmak, tarihten bir şeyler görmek ve birazda yürümek isterseniz eğer burayı muhakkak görmenizi önermekteyiz.

XANTHOS ANTİK KENTİ HİKÂYESİxanthos antik kenti, xanthos kenti, xanthos, xanthos antik kenti nerede, xanthos antik kenti tarihi, xanthos antik kenti hikayesi, xanthos antik kenti giriş ücreti, xanthos antik kenti nasıl gidilir

Kent geçmişten günümüze ulaşan kalıntıları hüzünlü bir efsane ile misafirlerine sunmaktadır. Xanthos antik kenti hikâyesi şu şekildedir. konumu itibari ile kent devamlı büyük devletlerin gözetimi altındaydı ve zaman zaman işgal girişimleri ile karşılaşmakta idi. Bir zaman Perslilerin işgal hareketleri sırasında Xanthos erkekleri kenti koruyamayacaklarını anlayınca yaşlı, kadın ve çocukları Likya akropolüne sokarak yakarlar. Sonra kendileri de savaşmaya giderler, kahramanca savaşarak er meydanında can verirler. Bu hadise zaman içerisinde dilden dile yayılarak günümüze kadar gelmiş hazin bir olaydır. Efsaneyi merak edip yerinde görmek isteyen insan sayısı da bir hayli fazla olduğundan kentte her daim ziyaretçi görmek mümkündür.

XANTHOS ANTİK KENTİ GİRİŞ ÜCRETİ

İçerisinde bir sürü görülmeye değer yer barındıran bu kente giriş ücreti sadece 10 TL’dir. Ayrıca müzekart sahiplerine ise ücretsiz olarak giriş fırsatı sunmaktadır. Bu küçük ücret karşılığında bu tarihe kente adım atabilir ve dilediğiniz süre boyunca gezebilirsiniz.

XANTHOS ANTİK KENTİ ZİYARET SAATLERİ

Kente giriş için 2 farklı saat uygulaması bulunmaktadır. Yaz döneminde (1 Nisan – 31 Ekim) giriş saatleri 08:00 – 19:00 arası olmakta iken kış döneminde ise (31 Ekim – 1 Nisan) giriş saatleri 08:30 – 17:30 saatleri arasındadır. Sizlerde bu saatlerde gelerek tarihle iç içe mükemmel dakikalar geçirebilirsiniz.

XANTHOS ANTİK KENTİ NEREDE?

Tarihi yapısı ve günümüze kadar korunabilmiş kültürel mirası ile Xanthos antik kendi nerede sorusunun cevabını vermeye çalışacağız. Antalya’nın kaş ilçesinin sınırları içerisinde kalan yerleşim alanı, Kalkan yönünden gelenler için Kınık beldesine doğru döndükten sonra oradan itibaren tabelaları izleyerek ilerleyebilirsiniz. Kaşa 45 km uzaklıkta, Kalkana 20 km uzaklıkta ve Antalya’ya ise 235 km uzaklıkta bulunmaktadır.

XANTHOS ANTİK KENTİ NASIL GİDİLİR?

UNESCO kültürel mirası tarafından korunan eşsiz yerlerden bir tanesi olan Xanthos antik kenti nasıl gidilir sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Öncelikle uçak ile gelmek isteyenler için Antalya hava limanına inmeniz gerekmektedir. Buradan araç kiralayarak kente ulaşmanız mümkündür.

Diğer taraftan otobüslerle gelirseniz eğer Antalya otogarına inerek oradan Kalkan’a veya Kaş’a hareket edebilirsiniz. Oradan kiralayacağınız araçlarla veya tutacağınız taksi ile kısa bir sürede kente ulaşabilirsiniz.

Özel aracınızla gelmek içinse öncelikle Antalya’ya daha sonra ise Kaş’a doğru yönelmeniz yeterli olacaktır. 

Yorum yap