Viyana Yurt Dışı

Schönbrunn Sarayı (Tarihi, Hakkında Bilgi, Giriş Ücreti, Ziyaret Saatleri)

Schönbrunn Sarayı, Schönbrunn Sarayı tarihi, Schönbrunn Sarayı nerede, Schönbrunn Sarayı bilgi, Schönbrunn Sarayı giriş ücreti

Schönbrunn Sarayı, 1996 yılında “UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi“nde kendisine yer bulmuş, yılda yaklaşık 8 milyon kişi tarafından ziyaret edilen tarihi yapıdır. Viyana şehir merkezinin yalnızca birkaç kilometre batısında yer alan saray, hem kentin hem de Avrupa’nın en ilgi çekici tarihi yapılarından biridir.

Schönbrunn Sarayı, İmparatorluk Evleri ve eşsiz bahçeleri kesinlikle görülmeye değer. Avusturya’nın başkentine gelip burayı görmeden dönerseniz gerçekleştirmiş olduğunuz gezinin hiçbir önemi kalmayacaktır.

Schönbrunn Sarayı TarihiSchönbrunn Sarayı, Schönbrunn Sarayı nerede, Schönbrunn Sarayı tarihi, Schönbrunn Sarayı giriş ücreti, Schönbrunn Sarayı bahçesi

Ortaçağ yıllarına ait malikanelerden birini hayal edebilir misiniz? Avrupa’nın en ilgi çekici tarihi yapılarından biri olan Schönbrunn Sarayı, 1569 yılında İmparator II. Maximillian tarafından av köşkü olarak inşa ettirilmiştir. Habsburglular’ın kullandığı bu av köşkü yaklaşık bir yüzyıl boyunca bu amaç ile kullanılmıştır.

Av köşkü için kullanılan yazlık malikane 1693 yılında İmparator Leopold’un isteği üzerine Barok tarzında bir saraya dönüştürülmüştür. Schönbrunn Sarayı günümüzdeki görünümü 1693 yılında kazanmaya başlamıştır. Leopold’un veliahtı olan Joseph’e bırakılması planlanan saray, Prens Joseph’in zamansız bir şekilde ölümü üzerine karısına kalmıştır.

1728 yılında İmparator VI. Charles bu sarayı satın almış, kızı Maria Theresa’ya hediye etmiştir. Theresa, Hofburg Sarayı’nda konaklamayı sevmediği için genellikle Schönbrunn Sarayı’nda kalmıştır. Her tarihi yapı oldukça güzeldir fakat neden diğer sarayda konaklamak istemediğine bizler anlam getiremedik.

Schönbrunn Sarayı’nın mimarisini değiştirmek isteyen Maria Theresa, Nikolaus Paccasi ile birlikte sarayın iç ve dış tasarımında ufak değişiklikler yapmıştır. Sarayın dış tasarımında Barok mimarisi göze çarparken iç kısmında kullanılan detaylar da Barok ve Rokoko mimarisi dikkatleri üzerine çekiyor.

Schönbrunn Sarayı’na Palm House isimli sera ile Gloriette isimli sütünlu avlu zamanla eklenmiştir.

Schönbrunn Sarayı Hakkında BilgilerSchönbrunn Sarayı, Schönbrunn Sarayı hakkında bilgi, Schönbrunn Sarayı müzesi, Schönbrunn Sarayı gezisi

Türklere karşı kazanılan savaştan sonra Leopold bu bölgede imparator sarayı yapılmasını istemesine rağmen Barok tarzında mimari bir yapı yükselmiştir. Schönbrunn Sarayı’nın toplam da 1441 odası bulunmakta, bunlardan yalnızca 40 tanesi ziyaretçilere açıktır.

Schönbrunn Sarayı en önemli ve güzel odaları;

Franz Joseph ve eşi Elizabeth’e ait olan odalar,

Ondokuzuncu yılın şahaseri olarak bilinen Walnut Room (Ceviz Odası)

İmparator Franz Joseph’in hayatını kaybettiği yatak odası,

Johan Bergl’e ait seçkin çalışmaların bulunduğu Bergl Odaları,

Marie Atnoinette (Napolyon’un kaldığı yer) odası,

İmparatoriçenin kızları tarafından yapılan çiçek desenli tabloların yer aldığı Kahvaltı Odası’nın görülmesi gerekir.

Schönbrunn Sarayı’na gelip bu odaları görmezseniz pek bi anlamı kalmayabilir. O sebeple bu odaların bir çoğu sadece turlara açık, bu yüzden turlarla katılmanızı tavsiye ederim. Schönbrunn Saray turları iki farklı şekilde müşterilere sunulmuştur. Kraliyet Turu ve Büyük Tur olarak nitelendirilen iki tur çeşidinden Kraliyet Turunda sadece Schönbrunn Sarayı’nın en önemli 22 odası gösterilirken, Büyük Tur hizmetinden faydalanmak isterseniz toplam da ziyarete açık olan 40 oda ile birlikte sarayın diğer güzelliklerini görebilirsiniz. Tek başınıza özgürce gezmek isterseniz ücretsiz olarak Türkçe sesli rehber isteyebilirsiniz.

Buraya kadar gelmişken Schönbrunn Saray’ında mutlaka görmeniz gereken diğer bölümler şu şekildedir:

Schönbrunn Park ve BahçeleriSchönbrunn Sarayı, Schönbrunn Sarayı bahçesi, Schönbrunn Sarayı bahçeleri, Schönbrunn Sarayı bahçe düzenlemesi

Schönbrunn Sarayı içerisinde bulunan imparator odaları kadar park ve bahçeleri de çok ünlü. Park ve bahçelerin en güzel özelliği küçük patikaların arasında kayboluyorsunuz, parkın arasında kaybolurken kırkdört mermer heykelini ister istemez keşfediyorsunuz. Bu kırkdört mermer heykeli 18. yüzyıla ait mitolojik öğeleri betimlemektedir.

Patikaların arasında kaybolurken Thetis’le oğlu Aşil’in hikayelerinin anlatıldığı ünlü Neptün Çeşmesi’ni keşfetmeyi unutmayın, çok güzel.

Schönbrunn Ahırları

1690 ile 1918 yılları arasındaki tarihi araçlar, kızaklar, sedyeler ve at dizginlerinin sergilendiği bir tür müzedir. Avusturya’nın taşımacılık geçmişini gözler önüne seren bu müzede taç ve kraliyet törenlerinde kullanılan tarihi ve özel araçları görebilme imkanınız bulunuyor.

Schönbrunn Saray Tiyatrosu

Maria Theresa’nın burada yaşamını sürdürmesi ile birlikte en sevdiği mimar Nikolaus Pacassi ile bir takım değişiklikler yapmıştı, 1767 yılında Barok tarzında mimarisi ile Schönbrunn Saray Tiyatrosu’nu inşa etmiştir.

Günümüzde tarihi yapı, Viyana Operası olarak hizmet verirken, zamanında Haydn ve Mozart gibi isimlerin hem özel hem de halka açık konserler düzenlediği yerdir.

Schönbrunn Palmiye House (Palmiye Evi)Schönbrunn Sarayı Palmiye Evi, Schönbrunn Sarayı Palmiye haus

1883 yılında yapılan tarihi yapı bir zamanlar Avrupa’nın en geniş serası olma ünvanına sahiptir. Bina aralarında yüzlerce farklı türde kelebek ve egzotik bitki türüne rastlayabilirsiniz. Palmiye Evi’nin bir benzeri ise 1722 yılında inşa edilen Tyrolean Bahçesi’dir.

Schönbrunn Sarayı Hayvanat Bahçesi

Schönbrun Sarayı Hayvanat Bahçesi, balıklar, örümcekler, omurgalılar ve omurgasızlar olmak üzere toplam da 8.500 hayvana ev sahipliği yaparken 700 farklı hayvan türünü içerisinde bulundurmaktadır.

Dünya’nın en eski hayvanat bahçesi olduğu söylenmektedir. Maria Theresia’nın kocası İmparator Franz I.  tarafından başlatılan hayvanat bahçesi içerisinde bir zamanlar sadece ender görülen hayvan türleri bulunurmuş, bu sebeple soylu aileler ile kraliyet ailesi üyeleri sadece burayı ziyaret edebilmiş.

Schönbrunn Sarayı Çocuk Müzesi

Hem çocuklarınızı eğlendirmek istiyorsunuz hem de bu özel tarihi yapının her noktasını keşfetmek istediğinizi biliyoruz. Schönbrunn Sarayı’nın batı kanadında bulunan çocuk müzesi ailecek gelenlerin kesinlikle uğraması gereken bir alan.

Çocuk müzesinin yapılmasındaki en önemli amaç, Kraliyet ailesine mensup çocuklar ile sıradan çocukların yaşamları arasındaki farkı net bir şekilde gösterebilmektir. Müzede oyuncaklar, çocukların giyebileceği prens ve prenses elbiseleri bulunmaktadır.

Schönbrunn Sarayı Giriş ÜcretiSchönbrunn Sarayı, Schönbrunn Sarayı giriş ücreti, Schönbrunn Sarayı fiyatı, Schönbrunn Sarayı girişi ne kadar, Schönbrunn Sarayı fiyatı nedir

Schönbrunn Sarayı giriş ücreti tamamen size kalmış, nerede nasıl harcamak istediğinize göre plan yapabilirsiniz. Nasıl mı? Örneğin, 1441 odasından sadece 22 tanesi önemli olan odayı görmek isterseniz 14,20 € öderken, 40 odanın hepsini görmek isterseniz geniş kapsamlı tur ve giriş ücreti için 20 € ödemelisiniz.

Schönbrunn Sarayı giriş ücreti ödedikten sonra imparator odalarını gezebilirsiniz. Schönbrunn Sarayı Hayvanat Bahçesi’ni gezebilmek için yetişkinler için 20 € çocuklar için 10 € ödemelisiniz. 6 yaşından küçük çocuklar ücretsiz bir şekilde hayvanat bahçesine giriş yapabilir.

Sarayların bir çoğunda ücret ödediğiniz için kombine biletler satın alabilirsiniz. Bunun için internet sitesini takip ederek hem giriş ücretlerini öğrenebilir hem de indirimli tarifeleri keşfedebilirsiniz.

Bilet satışı hakkında internet sitesi : https://www.schoenbrunn.at/en/our-tickets-and-prices/all-tickets-prices/#grand-tour

Schönbrunn Sarayı Ziyaretçi Saatleri

Çeşmeler, bahçeler ve imparator odalarını keşfetmek istiyorsanız saray kapanmadan orada olmalı, son bileti satın almalısınız. Schönbrunn Sarayı ziyaretçi saatleri yılın belli mevsimlerine göre değişiklik göstermektedir.

Schönbrunn Sarayı sabah saat 08:00’de açılırken 17:00 ile 18:30 saatleri arasında mevsimine göre kapanışı yapılmaktadır.

Schönbrunn Sarayı Nerede ve Nasıl Gidilir?

Schönbrunn Sarayı nerede ve nasıl gidilir diye telaşa kapılmak yerine kaleminizi hazırlayın notlarınızı alın. Schönbrunn Sarayı, Avusturya’nın başkenti olan Viyana şehir merkezinin yaklaşık birkaç kilometre batısında yer almaktadır.

Metro, otobüs ve tramvay ile kolayca bu saraya ulaşabilirsiniz.

Metro ile ulaşım için : U4 hattını kullanarak Schönbrunn İstasyonu’nda inmeli, yön tabelalarını takip etmelisiniz.

Tramvay ile ulaşım için : 10 ve ya 60’nolu tramvayları kullanarak Schönbrunn Durağı’nda indiğiniz zaman kolayca ulaşabilirsiniz.

Otobüs ile ulaşım için : 10A otobüsüne binin, Schönbrunn Sarayı Durağı’nda inin.

Viyana Gezilecek Yerler

Yorum yap