Uçak Bileti

En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır? Uçak Bileti Hangi Günler Ucuzdur?

Gezmeyi seven insanların gider kalemlerinin büyük bir bölümünü uçak yolculuklarına ödenen paralar oluşturmaktadır. Maalesef bilet fiyatları hiçbir zaman sabit bir şekilde kalmaz. Bazen inanılması zor düşük fiyatlara bilet bulunabileceği gibi bazen de tüm planlarımızı sekteye uğratacak bir astronomik rakamlara ulaşabiliyor. Bundaki en önemli faktörün ise zaman olduğunu biliyor muydunuz? O zaman şu soruyu sorabiliriz: En ucuz uçak bileti ne zaman alınır? Bu yazımızda hangi zamanda ve günlerde bilet fiyatlarının uygun bir şekilde alınabileceğine değineceğiz. Eğer bir gezi turu yapmayı düşünüyorsanız bu yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ediyoruz. 

Daha çok yer görebilmek ve gezebilmek adına yol masraflarımızı oldukça minimum seviyede tutmaya gayret ederiz. Gezi planı yapanlar için “Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?” yazımızda uçak yolculuğu giderlerini nasıl düşerebileceklerini anlatmıştık.

Uçak Biletini Ne Kadar Önce Almalıyız?

Aslında fiyatları belirleyen en önemli etken biletin uçuşa ne zaman kala alındığı olmaktadır. Havayolları ortalama olarak 180 gün öncesinde uçuşları planlayarak web sitelerinde ilan eder ve satışlara başlar. 180 koltuklu bir uçağın ilk 10 koltuğu en düşük fiyattan kampanyalı olarak satılır. Sonraki 10 koltuğun fiyatı biraz daha artar. Toplam 180 koltuk satılana kadar bu fiyat politikası devam eder. Dolayısıyla siz ilk satılan koltuklardan bilet almaya çalışmalısınız. Böylelikle en uygun fiyata biletinizi alma şansına sahip olursunuz. Örneğin 150 koltuk satıldıktan sonra bilet almaya kalkışırsanız muhtemelen maksimum fiyattan size bilet satmaya çalışacaklardır. Minimum fiyatlara bilet almak için erken rezervasyon yapmak gerekir.

Uçuştaki biletlerin satışa çıkmasından itibaren aylık ortalama olarak %30 civarında bir artışın söz konusu olduğunu söyleyebiliriz. Türkiye istatistiklerine göre uçak bileti rezervasyon için en uygun zaman ortalama olarak 27 hafta öncesi olarak çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’deki yolcuların yaklaşık %60’ı geç rezervasyon yapıyor ve böylelikle uygun fiyatları kaçırmış oluyorlar.

Bu durumda şunu söyleyebiliriz: En erken gelen bileti en ucuza alır.

Ayrıca Bkz. ⇒ Bilet fiyatları neden artar?

Hangi Günlerde Uçak Bileti Daha Ucuzdur?

Fiyatların belirlenmesindeki diğer önemli etken ise uçuş günüyle alakalıdır. İnsanların tatil yaptıkları, çalışmadıkları günlerde uçuş planı yapacak olursanız şimdiden söyleyelim ucuza bilet bulmanızın imkanı oldukça az olacaktır. Peki bu günler nelerdir? Tabi ki cumartesi-pazardır. Bir de bunlara tatilden önceki gün olan cumayı ekleyebiliriz. Cuma-cumartesi-pazar günleri uçak seferleri doluluk oranlarını yükselttiği için fiyatlarda yüksek olmaktadır. En ucuz biletler ise hafta içi özellikle pazartesi-perşembe günleri bulunabilmektedir.

Aman Özel Günlere Dikkat!

Dini ve ulusal bayramlar, yılbaşı gibi özel günlerde insanlar tatilden istifade ederek akın akın memleketlerine ve tatil yerlerine gider. Dolayısıyla bu zamanlarda yılın en yüksek fiyatları sizleri selamlar. Bu nedenle bu tarihlerde seyahat etmekten kaçının ya da bu tarihlerle ilgili planlamanızı aylar önce yapın.

Hangi Zamanda Uçak Biletleri Daha Ucuzdur?

Yukarıdaki bilgileri göz önüne getirdiğimizde aslında hangi zamanlarda ya da mevsimlerde ucuz bilet bulabileceğimizi tahmin edebiliriz. Mesela yaz mevsiminde yaklaşık 1 milyon öğretmen, 15 milyon öğrenci tatil yapar ve genellikle memurlar-işçiler bu mevsimde yıllık izinlerini kullanırlar. Bu nedenle yaz mevsiminde hem uçak seferleri hem de fiyatlar aşırı derece artış gösterir. 

Her ülkenin seyahat grafiği farklı olduğundan ülkelere göre bilet fiyatlarındaki zaman çizelgesi de değişiklik gösterir. Mesela Türkiye’de en yoğun trafiğin olduğu yaz aylarının öncesinde ve sonrasında yani mayıs-eylül aylarında uçak bileti fiyatları genellikle ucuz olur. Bu grafik yurt dışı uçuşları için de geçerli. Yurt dışına çıkacaklar için en uygun zamanın ise ocak-şubat ayları olduğunu da hatırlatmakta fayda var.

Uçuş Saatleriyle Bilet Fiyatları Arasındaki İlişki

Uçak bilet fiyatlarının belirlenmesi hususunda aslında mantık arz-talep meselesidir. Bir uçuşa ne kadar çok talep gelirse fiyatlar da o denli yüksek olacaktır. Dolayısıyla sabahın erken ve geç saatlerinde uçmayı herkes kolay kolay kabul etmez. Mesela sabah 6’da kalkan bir uçağın biletleri diğer uçuşlara göre daha geç satılacaktır. Bu mantık gece 11’de kalkan uçak için de geçerlidir. O zaman şu sonuca varıyoruz: Sabahın erken ve geç saatlerinde biletler diğer saatlere nazaran daha ucuz olacaktır. Eğer havaalanlarından sonraki ulaşımınızda bir sorun olmayacaksa bu saat aralıklarındaki uçuşların fiyatlarını kontrol etmenizde büyük fayda var.

Ayrıca Şu Başlıklar İlginizi Çekebilir:
Ucuz Uçak Bileti Nasıl Bulunur?
İnternetten Uçak Bileti Nasıl Alınır?
En Uygun Uçak Bileti Nasıl Alınır?
Bilet Fiyatları Neden Artar?


Kaynaklar
https://www.huffingtonpost.com/entry/best-day-to-book-plane-ticket_us_56cf1648e4b03260bf759b79
https://www.makeuseof.com/tag/5-rules-to-finding-cheap-airline-flight-tickets/

Yorum yap